Дефиниција насиља
Сваки човек у детињству искуси неки вид насиља; било да је у улози вршиоца насиља, онај који трпи или је једноставно сведок насиља над неким другим. Насиље представља сваки облик понашања које има за циљ намерно повређивање или наношење бола, било психичког или физичког. За разлику од насилног, агресивно понашање је једнократно, може бити само неконтролисана реакција или одбрана. Насилно понашање има обично исти или сличан садржај, траје дужи временски период и насилник има моћ над жртвом. Насиље се појављује у различитим облицима.
Вербално насиље је сваки вид исмевања, називање погрдним именима, ругање, вређање, добацивање. Физичко насиље подразумева ударање, гурање, отимање и уништавање ствари. Ранијих година је углавном било карактеристично за дечаке, али се, нажалост, све чешће јавља и код девојчица.
Деца која су изолована из друштва, игнорисана од стране другова, трпе оговарање и о њима се измишљају разне приче које обично немају леп и истинит садржај, јесу жртве социјалног насиља. Психичко насиље подразумева претеће погледе, гримасе, нежељене коментаре, изнуђивање новца, уцењивање.
Сексуално насиље је нежељено додиривање на нежељени начин и нежељене делове тела, изнуђивање сексуалних услуга, принуда на сексуални чин. Пошаст интернета јесте и злоупотреба фотографија и видео снимака деце.
Школско насиље је проблем са којим се у последње време све чешће сусрећемо. Погледајте и упознајте се са неким карактеристикама вршњачког и насиља у школама уопште, односно са карактеристикама деце различитих узраста.
Нажалост, родитељи деце која врше насиље не желе увек да погледају истини у очи. Бране се углавном неистинитим аргументима како запослени у школи мрзе њихово дете, како су они били још гори у тим годинама, или како они једноставно не проналазе начин да контролишу сопствено дете. Важно је да разговор са таквим родитељем обавите у присуству одељењског старешине или стручне службе, односно психолога и/или педагога школе. Уколико се насиље и даље настави, поново контактирајте запослене у школи. Постоје тачно прописане законске процедуре које се у таквим околностима предузимају (Општи протокол за заштиту деце од злостављања и занемаривања). Такође, неке школе имају оформљене тимове задужене за безбедност у школи и решавање проблема везаних за насиље. Распитајте које су особе чланови овог тима и обратите се њима за помоћ. Будите упорни и истрајни и стално разговарајте са дететом да ли се насиље зауставило.