Заштита деце на интернету
КОЈЕ ПРЕТЊЕ ВРЕБАЈУ ДЕЦУ НА ИНТЕРНЕТУ И КАКО ИХ ЗАШТИТИТИ?
Интернет је велики и важан извор информација, међу којима има врло корисних али и оних које су опасне по децу. Информишите се о могућностима и опасностима које Интернет носи, па у разговору са децом одредите правила понашања и предострожности које треба да предузимају и деца и одрасли у породици. Користите здрав разум у планирању и одлукама, будите стално у контакту са својом децом, слушајте их и разговарајте са њима, то су најбољи савети за заштиту деце на Интернету, баш као код других проблема са којом се деца могу сусрести.
Родитељи и старатељи
Интернет деци и младима нуди фантастичне могућности за откривање, повезивање и креирање. Међутим, приликом коришћења Интернета постоје и ризици. На пример, то је отворени прозор у свет који такође припада одраслима и садржи неодговарајуће материјале за децу.
Како родитељи могу да помогну деци да смање ове ризике? Нема једноставног одговора – ризици су различити и зависе од узраста детета и познавања рада на рачунару.
Најважније је учинити личне податке безбедним на рачунару, тј. заштити рачунар од вируса и стално надограђивати софтвер. Што се саме деце тиче, можете побољшати безбедност података помоћу поставки филтера и опција филтрирања садржаја које су доступне у већини програма.
Наравно, важно је да рачунарска опрема ради исправно. За децу и младе Интернет је пре свега друштвено окружење у којем могу срести пријатеље, али и непознате особе. На мрежи можете бити узнемиравани, претрпети насиље или чак злоупотребљени. Верујем да је најбоља заштита ослонити се на здрав разум. Од пресудне важности је обавестити децу о опасностима на Интернету тако да се понашају на безбедан начин, као и бити на располагању за разговор о било којим проблемима која деца имају приликом коришћења Интернета.
КЉУЧНИ ПРОБЛЕМИ
Коришћење Интернета је безбедно све док имате на уму три основне ствари:
1. Заштитите свој рачунар
-
Одржавајте оперативни систем ажурним
-
Користите антивирусни програм
-
Користите заштитни зид (Firewall)
-
Правите резервне копије важних датотека.
-
Будите пажљиви приликом преузимања садржаја.
2. Заштитите се на мрежи
-
Будите обазриви приликом саопштавања личних података
-
Имајте на уму са ким разговарате
-
Имајте на уму да на мрежи није све поуздано и да нису сви искрени
3. Поштујте правила
-
Морате се придржавати закона, чак и на Интернету
-
Водите рачуна о другима и о себи када сте на мрежи